golebie-bir.pl

Robert Banek
Hodowla gołębi pocztowych & usługi i produkty


Kontakt

Robert Banek

tel.: +48 693 093 431

e-mail: fhupbir@op.pl

Morzychna 74
33-240 Żabno


Odwiedziny

Ilość wyświetleń: 222926


Tłumaczenie


O stronie

Strona internetowa utworzona przez:
Stanisław Górski, tel. +48 782 647 937


Aktualności

Otwarcie Centrum Hodowlanego Europa

17 września 2018 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Hodowlanego EUROPA.
W uroczystościach wzięli udział hodowcy z Polski, Niemiec i Belgii. Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Miasta i Gminy Łagów Paweł Marwicki. Stacja hodowlana Europa to pierwszy tego typu obiekt na terenie naszego kraju. Wzorowany jest bezpośrednio na sławnej stacji Stellermanna z Niemiec. Polscy właściciele podobnie jak swego czasu Werner Stellermann wyznaczyli sobie  bardzo ambitne cele i gołębniki w Łagowie pełne są gołębi z najwyższej światowej półki. Jako jedyni w Polsce mogą pochwalić się posiadaniem bezpośrednich dzieci sławnego Red Bullensa, który na gołębniku Gerarda Koopmana dokonywał rzeczy wręcz niemożliwych. W kwietniu 2018 roku Stanisław Rycombel zakupił całą hodowlę sławnego niemieckiego hodowcy Hermana Schillinga. W kilka miesięcy po tym zakupie do Lechówka przeniosły się też gołębie Wernera Stellermanna z Vreden. Centrum Hodowlane Europa może poszczyć się posiadaniem gołębi z najlepszych europejskich gołębników.

www.centrumhodowlaneeuropa.pl


Podsumowanie uczestnictwa w WG Krakus 2017

Miło mi również poinformować, że na 5 zgłoszonych gołębi na WG Krakus 4 ukończyły cały program lotów.

Poniżej zdjęcia :)

Gołąb z mojej hodowli o nr PL-0484-17-254 zają 2 miejsce z lotu finałowego na WG Krakus 2017.

Gołąb z mojej hodowli o nr PL-0484-17- 274 zają 1 miejsce z 2 lotu konkursowego na WG Krakus 2017

Wyniki 2016

W zakładce wyniki umieszczono osiągnięcia za sezon 2016

Gołąb z mojej hodowli o nr PL-0438-16-10337 zają 2 miejsce z lotu finałowego na WG Małopolska 2016

Gołąb z mojej hodowli o nr PL-0438-16- 10365 zają 3 miejsce z 4 lotu konkursowego na WG Krakus 2016

Wyniki 2015

W zakładce wyniki umieszczono osiągnięcia za sezon 2015

Rober Banek - hodowola gołębi pocztowych

Robert Banek gołębie hoduje od dzieciństwa. Już w wieku 9 lat posiadał gołębie, które podarował mu jego sąsiad. Pierwsze lata hodowli, to oczywiście czysto amatorskie podejście. Przede wszystkim radość z posiadania i hodowli ptaków.

Chęć na rywalizację w lotach przyszła stosunkowo niedawno. W roku 2011r. Robert Banek wstąpił w szeregi Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, Oddział 0438 Dąbrowa Tarnowska, Okręg Tarnów.

Debiut w lotowaniu niestety nie można zaliczyć do udanych. Pierwszy sezon lotowy, oczywiście gołębi młodych, rozpoczął się od katastrofalnego lotu dla całego Oddziału. Był to pierwszy i ostatni lot tamtego sezonu.

Wspominając ten sezon i patrząc na niego z dzisiejszej perspektywy można stwierdzić, że być może tak miało być. Otóż w roku 2012 Robert Banek i tak przeniósł gołębniki w obecne miejsce, więc nawet jeśli sezon 2011 byłby udany, to w roku 2012, w nowym miejscu, i tak musiałby zaczynać wszystko od nowa.

Kolejny sezon, z gołębnikami w nowym miejscu, można zaliczyć do udany. W pierwszym sezonie lotowania Robert Banek zdobył w Sekcji tytuły: 2 Przodownika oraz 3 lotnika, natomiast w Oddziale: 9 Przodownika i 11 lotnika w lotach gołębi młodych.

Sezon 2013 to przede wszystkim budowanie przyszłej drużyny lotowej. Roczniaki zaliczyły pierwsze loty i zdobyły doświadczenie, które ma procentować w kolejnych sezonach lotowych.

Rober Banek posiada 3 gołębniki ogrodowe: dla gołębi starych, dla gołębi młodych oraz rozpłodowy. Drużyna seniorów w sezonie liczy przeważnie ok 70 gołębi, w tym 30 roczniaków. Taką samą liczbę gołębi planuje się do drużyny młódków. W rozpłodzie jest aktualnie 40 par.

Gołębie, które posiada Robert Banek pochodzą m.in. z następujących źródeł: Piet van de Merwe, Mirosław Szalkowski,Rainer Puttmann, Robert Bauer (De Klak) ,Jan i Stanisław Górscy, Machiel Buijk (Aarden) ś.p. Jan Skórski oraz od znajomych hodowców: Piotra Padło, Mariusza Zycha, Krzysztofa Kijowskiego, Andrzeja i Mariusza Garncarz, Zbigniewa Skoczylas.

Lotowanie odbywa się metodą totalnego wdowieństwa. Gołębie łączone są w pary na początku marca. Lotniki idą na pierwszy lot konkursowy od młodych. Po powrocie z lotu młódków już nie ma, a rozdzielone gołębie pozostają już w 100% pozycji wdowieństwa.

W związku z tym, że Robert Banek jest producentem kabinek transportowych, to nie może zabraknąć w tej hodowli prywatnych wywózek. Przed sezonem jest ich ok 6. W czasie sezonu, są one kontynuowane w liczbie 1-2 treningi w każdym tygodniu.

Autor: Stanisław Górski

www.PoradnikHodowcy.pl